Kedy skoncujeme s...

Kedy skoncujeme s rakovinou? (diskusia)

  • Téma: Medicína
  • Miesto konania: V - klub
  • Prednášajúci:Diskusia je organizovaná Slovenskou organizáciou pre výskumné a vývojové aktivity
  • Dátum a čas začiatku: 28. 09. 2018 20:00

Kedy skoncujeme s rakovinou? (diskusia)

Informácie

Téma diskusie:

Rakovina je veľkým "strašiakom" ľudstva súčasnosti. V roku 2014 bola podľa Eurostatu rakovina zaradená medzi tretiu najčastejšiu príčinu úmrtnosti na Slovensku.  Snahou zavedenia nových, presných a špecifických diagnostických postupov je nielen zníženie štatistík úmrtnosti onkologických pacientov, ale najmä prevencia a skoré zachytenia ochorenia, až úplne vyliečenie.  V súčasnosti sa dá rakovina liečiť  viacerými spôsobmi (chirurgicky, pomocou chemoterapie, rádioterapie, hormonálnej terapie, cielenej terapie a i.). Kedy skoncujeme s rakovinou? Na túto závažnú otázku budú diskovať: vedec Jan Tkáč, vedec vyvíjajúci diagnostický nástroj na rakovinu prostaty, Pavol Čekan, vedec a zakladateľ firmy, ktorá sa zaoberá vývojom a komercializovaním nových onko diagnostických kitov založených na interakcii mRNA a doktorka Alexandra Kolenová, ktorá od roku 2009 doteraz pôsobí na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, kde je od roku 2015 prednostkou Kliniky detskej hematológie a onkológie.

Diskutujú:

Ján Tkáč je bionanotechnológ z Chemického ústavu SAV, získal už druhý prestížny grant od Európskej rady pre výskum (ERC). Venuje sa včasnej diagnostike rakoviny prostaty. Ján Tkáč založil aj spolu so svojim kolegom Tomášom Bertókom start-up firmu Glycanostics.

Pavol Čekan je biochemik, pochádza z Prešova, CEO a zakladateľ biotechnologickej firmy MultiplexDX, ktorá sa zaoberá diagnostikou rakoviny, za účelom vývoja najefektívnejšej liečby. Stal sa absolútnym víťazom súťaže Mladý inovatívny podnikateľ 2018. V minulosti vyhrali aj súťaž StartUp Awards 2016. Pôsobil v USA aj na Islande. Študoval chémiu a biochémiu na University of Iceland a University of Washington. Od roku 2013 pôsobil v Laboratóriu bunkovej a molekulovej biológie  na Národnom inštitúte zdravia (National Institutes of Health) a Národnom inštitúte rakoviny (National Cancer Institute) v Spojených štátoch amerických. Podieľal sa na vynájdení diagnostickej technológie na vizualizáciu mikroRNA v bunkách a tkanivách. 

Alexandra Kolenová pochádza z Oravskej Jasenice, blízko Námestova. Študovala na Lekárskej fakulte Masarykovej Univerzity v Brne, odbor Všeobecné lekárstvo (1991 – 1997). V rokoch 2005 – 2010 absolvovala postgraduálne štúdium, odbor Pediatria, na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V roku 2001 vykonala atestáciu 1. stupňa v odbore Pediatria, v roku 2007 špecializačnú skúšku v odbore Pediatria a v roku 2008 špecializačnú skúšku v odbore Pediatrická hematológia a onkológia. V roku 2010 obhájila dizertačnú prácu a 2014 bola habilitovaná v odbore pediatria.