Mladý vedec roka: Je skvelý pocit, keď niečo viete ako jediný na svete

Mladý vedec roka: Je skvelý pocit, keď niečo viete ako jediný na svete

Veda musí človeka baviť, hovorí mladý vedec roka 2017 Daniel Reitzner z Centra pre výskum kvantovej informácie Fyzikálneho ústavu SAV. Jeho práca sa pohybuje v naozaj malých rozmeroch. Venuje sa totiž kvantovej fyzike, ktorá opisuje správanie malých častíc. Ocenenie Mladý vedecký pracovník 2017 za prácu v oblasti kvantových kráčaní, ako aj v oblasti kvantových meraní a ich nekompatibility.

Pamätáte si ešte na minuloročný program Európskej noci výskumníkov? Sme hrdí, že jedným z tvorcov témy Kvantový svet spojenej so svetelnou kinetickou inštaláciou a člen kreatívneho tímu bol aj sám Daniel Reitzner. V rozhovore pre denník SME porozprával o tom, či sa zmení svet po nástupe kvantovej doby, ako vníma slovenskú vedu a čo je pre neho najväčšia odmena za vedecké bádanie. Rozhovor s Danielom Reitznerom v denníku SME, ktorý je aj tento rok mediálnym partnerom festivalu si môžete prečítať tu

Vedcov z Centra pre výskum kvantovej informácie Fyzikálneho ústavu SAV môžete stretnúť na Európskej noci výskumníkov 2018 v Bratislave. Už teraz sa tešíme na zaujímavú prednášku pod názvom Kvantová informácia a jej možnosti využitia v praxi, ako aj vedecký stánok KvantOvé teChnológie pre KAždého. Zároveň nám vedci z centra pripravili dešifrovaciu súťaž, do ktorej sa stále môžete zapojiť!

Foto: archív Daniel Reitzner