Iný uhol pohľadu dokáže priniesť netradičné inovatívne riešenia

Iný uhol pohľadu dokáže priniesť netradičné inovatívne riešenia

Férová nadácia O2 bola založená v roku 2014.  Pomocou svojho grantového programu sa snaží každý rok o pozitívnu zmenu. Sme preto veľmi radi, že aj tento rok sa medzi podporené projekty radí aj Festival vedy Európska noc výskumníkov. 

Motto grantovej výzvy pre rok 2018 znelo: „Ak chceš niečo zmeniť, začni s nami“ a podporených bolo 18 projektov najmä v oblasti vzdelávania mladých a rozvoja kritického myslenia, podpory zamestnanosti mladých, inovácií, ale aj podpory ľudských práv a hodnôt slobody, demokracie, ľudskosti, férovosti a transparentnosti.

Prirodzenou vlastnosťou človeka je zvedavosť, chuť objavovať a pýtať sa. Tento rok nás preto znova zaujímajú odpovede na naše otázky. Pretože, ako povedal generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie Peter Gažík: “Každá dobre položená otázka je zaujímavá. Hlavné je, aby vás prinútila zamyslieť sa nad vecami z iného uhla pohľadu."

1. Zažili / Urobili ste ako dieťa nejaký vedecký pokus, na ktorý spomínate doteraz?

Ako dieťa som na pokusy moc nebol. Spomínam si však, ako som sa pokúšal odmraziť našu mrazničku pomocou otvoreného tepelného ohrievača, keď som mal asi 6 rokov. Samozrejme to nevydržala.

2. Ako sa vo Vašej každodennej práci prejavuje zvedavosť?

Snažím sa mať prehľad o tom, čo sa vo firme deje. Nebojím sa pýtať, zaujímať sa o kolegov. Už povestné je moje „kolečko“ po jednotlivých oddeleniach, rád sa dozviem, kto aké problémy či výzvy rieši a myslím, že všetci moji kolegovia vedia, že dvere do mojej kancelárie majú vždy otvorené.

3. Položili ste si/ Dostali ste otázku, ktorá Vám pomohla vo Vašej práci? Ak áno, akú? Kto ju položil?

Podľa môjho názoru, každá dobre položená otázka je zaujímavá. Hlavné je, aby vás prinútila zamyslieť sa nad vecami z iného uhla pohľadu a možno aj nájsť netradičné inovatívne riešenie.

4. Kto bol/ je podľa vás najvýznamnejší vedec v Európe a na Slovensku a prečo? 

Je ťažké vybrať jedného najvýznamnejšieho vedca, ale možno by som predsa vyzdvihol osobu Alberta Einsteina. Zaujalo ma na ňom predovšetkým prepojenie jeho diela a zaujímavej, až ikonickej osobnosti a presah jeho diela aj mimo sféru prírodných vied. A nepochybne aj napríklad Immanuel Kant. Hoci bol filozof, jeho vedecký prístup k skúmaniu podstaty rozumového myslenia a spôsob jeho života ho kľudne môžu radiť k vedcom. 

Chceš vedieť viac o grantovom programe Férovej nadácie O2?

Férová nadácia O2 pomáha mladým ľuďom s projektami najmä v oblasti inovatívneho vzdelávania, formovania kritického myslenia, zvyšovania zamestnanosti, či inovatívnych podnikateľských nápadoch. Celkovo išlo v poradí o tretí ročník tejto výzvy. Podpora ľudí a dobrých nápadov je jedným z cieľov, ktoré si nadácia kladie. Máte skvelý nápad? Nezabudnite o ňom niekomu povedať, výzva pre rok 2019 sa chystá už v tejto chvíli. Ak nechcete zmeškať termín budúcoročnej výzvy, nechajte svoj email na https://www.spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia/grantovy-program/ a o spustení výzvy vás Férová nadácia bude informovať. 

Foto: archív Férová nadácia O2