„Veda sa nerobí pre vedu, ale pre ľudí“, tvrdí Tomáš Bertók

„Veda sa nerobí pre vedu, ale pre ľudí“, tvrdí Tomáš Bertók

Festival vedy Noc výskumníkov je plný skutočných osobností. V ich vzácnej spoločnosti sa budete môcť 29. septembra nielen pohybovať , ale tiež s nimi naživo diskutovať, rozšíriť svoj myšlienkový obzor a najmä inšpirovať sa ich pestrým svetom.
Jedným z nich bude aj Mladá osobnosť vedy 2016 - Ing. Tomáš Bertók, PhD.Chemického ústavu SAV, ktorého stretnete v rámci prezentácie Centra glykomiky SAV  - Nano a bio v každodennom živote. Tu vás zasvätia do prípravy a aplikácie biosenzorov využívajúcich nanomateriály, ale aj prípravy nových "bio" produktov pre medicínu a priemysel.
Cieľom medicínskej diagnostiky, za ktorú získal Tomáš Bertók ocenenie, by mala byť príprava spoľahlivého, špecifického a vysoko citlivého biosenzora / biočipu, ktorý dokáže odhaliť skoré štádiá vybraných ochorení a tým prispieť k ich úspešnej liečbe.
O odvážnych cieľoch a najnovších výsledkoch tohto výskumu sa budete môcť s Tomášom a ďalšími členmi tohto vedeckého tímu porozprávať na festivale v Bratislave.
Aké sú vedecké srdcovky tohto mladého talentu si môžete prečítať tu:

 • Koľkýkrát sa zúčastňujete Noci výskumníkov?
  Aktívne po tretí raz, inak minimálne ako návštevník každoročne.

 • Kto je Váš obľúbený vynálezca a prečo?
  Pre mňa sú často vzorom -  Dionýz Ilkovič (slovenský fyzikálny chemik, o ktorom sa dočítate v každej učebnici elektrochémie) a Jaroslav Heyrovský (český držiteľ Nobelovej ceny za chémiu). Je to pre mňa obraz toho, že aj ľudia z takých malých krajín, ako máme aj my, môžu vo svete dosiahnuť obrovský úspech.

 • Ktorý je Váš obľúbený vynález a prečo?
  Kniha (kníhtlač). Neviem si predstaviť život bez kníh. Kedykoľvek ich otvoríte, viete sa odreagovať pri nejakom dobrodružstve, zažiť niečo napínavé, niečo sa naučiť alebo sa skrátka zasmiať. No a ku knihe aj práci patrí hudba, takže výbornými vynálezmi sú aj hudobné nástroje.

 • Kto a ako Vás v živote motivoval, aby ste sa venovali vede a výskumu?
  Nebola to jedna osoba, ale skôr pohľad, aký som získal na vedu počas svojich rokov štúdia. Jedna z najdôležitejších viet, ktoré si ale doteraz pamätám, je: „Veda sa nerobí pre vedu, ale pre ľudí.“  Nejde tu v žiadnom prípade o zaznávanie základného výskumu – veda skrátka musí ľuďom pomáhať.  Ak sa to darí, zároveň ma to aj motivuje.