Vďaka vede vieme o veciach, na ktoré sme zabudli

Vďaka vede vieme o veciach, na ktoré sme zabudli

tvrdí zakladateľ a riaditeľ firmy ANEXT, Jozef Chamraz. Spoločnosť ANEXT vznikla v roku 2009 a postupne sa prepracovala medzi špičku slovenského IT. Pôsobí v Bratislave, Žiline aj Banskej Bystrici a má pobočky aj v Českej republike. Firma sa venuje IT riešeniam v oblasti financií, zdravotníctva, verejnej správy, dopravy a elektronických formulárov. IT spoločnosť ANEXT podporuje Noc výskumníkov už niekoľko rokov.

Tento rok je už druhý-krát hlavným partnerom. 

Jozef Chamraz nám v našom festivalovom dotazníku poodhalil, ako premýšľa o vede a výskume:

  • Čo sa Vám na podujatí Noc výskumníkov páči?
    Je to popularizácia vedy medzi mladými ľuďmi a širokou verejnosťou. Máloktoré podujatie je tak akceptované a navštevované, ako práve Noc výskumníkov.
  • Mali ste v škole obľúbený predmet? Ktorý to bol a prečo?
    Predmet: Informatika a výpočtová technika. Prečo? Počítače spôsobili v poslednom období revolúciu (hovorí sa o štvrtej priemyselnej revolúcii – 4.0) a je úžasné byť jej aktívnou súčasťou. Od prvého naprogramovania „Hello World!“ až po umelú inteligenciu, ktorá vie posúdiť rakovinu na laboratórnom sklíčku, prípadne sociálne siete, ktoré kompletne menia svet – to je náš odbor.
  • Aký vedecký vynález alebo inováciu najčastejšie používate? 
    Mobilný telefón – resp. smartfón. Zabezpečuje kontakt so svetom, kolegami, priateľmi, informuje o aktuálnych udalostiach, ale poskytuje aj informácie, ktoré sme kedysi vedeli, ale zabudli.