Účastníci z Noci odchádzajú bez znepokojenia nad tým, ako je výskum a veda na Slovensku nedostatočne podporovaná

Účastníci z Noci odchádzajú bez znepokojenia nad tým, ako je výskum a veda na Slovensku nedostatočne podporovaná

tvrdí prorektor Univerzity Komenského pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium, prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc.. V Bratislave Vás čaká bohatý program aj vďaka Univerzite Komenského v Bratislave. Univerzita je dlhoročný odborný partner Noci výskumníkov a aj tento rok do programu prinesie viacero zaujímavostí. Vedcov budete môcť stretnúť v 11. stánkoch a na 5. prednáškach. Pozrite sa, čo všetko si pre vás univerzita nachystala a z nášho festivalového dotazníka sa dozviete aj niečo o vzťahu prorektora Univerzity k Noci výskumníkov.

Vedecké stánky UK:

TrojstenViacjazyčný rebríčekVyrobím si, hrám sa, učím sa#ukpozitivBiológia-chémia a TyGeológia a TyObjavovanie stratených mayských miestVyhliadkyHranie sa s časticami v CERNeZdravo a hravoPozri ako čítaš.

Prednášky UK:

 Má Bratislava pamäť? , Vplyv kofeínu na činnosť mozgu , Z kartotéky utajovaných skutočností. Pôsobenie komunistickej cenzúry na prelome 50. a 60. rokov. Čo s nami robí hudba? , CERN ALICE VIRTUAL TOUR.

prof. RNDr. Peter Moczo, DrSc., prorektor pre vedecko-výskumnú činnosť a doktorandské štúdium: 

 • Čo sa Vám na podujatí Noc výskumníkov páči?
  Najmä dve veci:
  1. Zaujme širokú verejnosť a najmä deti a mladých.
  2. Indikuje potenciál Slovenska vo vede a výskume.
  Vidím však aj vážny nedostatok: Účastníci odchádzajú s dobrým pocitom ale bez toho, aby ich znepokojovalo to najpodstatnejšie: ako je výskum a veda na Slovensku nedostatočne podporovaná a že s tým veľmi súvisí budúcnosť nás všetkých.
 • Mali ste v škole obľúbený predmet? Ktorý to bol a prečo?
  Fyziku. Kvôli tomu, čo skúma a ako to skúma.
 • Aký vedecký vynález alebo inováciu najčastejšie používate?   
  Špičkový výskum používa porovnateľne toľko poznatkov, vynálezov a inovácií, že je sotva možné menovať jeden, ktorý by bol dominantný. Som teoretický a numerický seizmológ. Môj výskum je rovnako viazaný na moderné seizmometre rôzneho druhu, výkonné počítače, internet, mnohé poznatky fyziky