Od robotov cez dopravu k lesu, génom i tajomstvám mozgu - to je Noc výskumníkov v Žiline

Od robotov cez dopravu k lesu, génom i tajomstvám mozgu - to je Noc výskumníkov v Žiline

V priestoroch nákupného centra Aupark Shopping Centre uvidíte 26 vedeckých stánkov a prezentácie Žilinskej univerzity, Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine,  Slovenskej poľnohospodárskej univerzity z Nitry, ale predstaví sa aj VÚTCH-CHEMITEX,  Slovenský Červený kríž a niekoľko neziskových organizácii podporujúcich vedecké záujmy mládeže. Prezentácie vedcov z prítomných stánkov uvidíte aj na pódiu, kde sa budú konať aj krátke prednášky a v rámci projektu Inovujme.sk vystúpi youtuber Asimister.

Okrem hlavného odborného partnera Žilinskej univerzity v Žiline sa organizačne na realizácii Európskej noci výskumníkov v Žiline podieľajú aj študenti Evanjelického gymnázia v Martine.

Tradične bude mať žilinská Noc výskumníkov silné zastúpenie v oblasti robotiky a dopravy. Ukážky programovania jednoduchých robotov a informácie o medzinárodnej súťaži autonómnych robotov RoboRAVE SK – 2017, súťažných kategóriách a pravidlách pre školský rok 2017/2018 sa dozviete v stánku: Súťaž robotov - RoboRAVE SK. Humanoidné roboty NAO, počítačovú hra ovládateľná pohybmi rúk, či automobilový simulátor uvidíte v stánku - Veda hrou. Kolesové a kráčajúce mobilné roboty, či ukážky programovania rôznych robotických zariadení ponúkne stánok - Roboty okolo nás. Postaviť si autonómnych robotov zo stavebnice LEGO si budete môcť aj sami - Postavme si svojho LEGO robota.
Naopak, aby sa robot mal, kde “hrať”, budete mu môcť vytvoriť ihrisko a pomôcť mu prekonávať prekážky a množstvo zaujímavých úloh ako napríklad mravčia kolónia, robotický futbal, evakuačné problémy apod. v stánku  - Robotické ihrisko Aeris. Prednáška Možnosti využitia robotiky vo vzdelávaní bude venovaná možnostiam využitia robotických stavebníc pre prácu so žiakmi  v škole a vo voľnom čase a o možnostiach zapojenia žiakov do robotických súťaží, organizovaných na Slovensku s možnosťou postupu aj do zahraničia.


Čo je to melografia a čo všetko vám mikroskop ukáže pri kovových materiáloch uvidíte v stánku -  Čarovný svet pod mikroskopom. V stánku - Bitka o Atlantik s RFID technológiou sa hravou formou zoznámite s princípmi RFID technológie (rádio-frekvenčná identifikácia) a v krátkej prednáške budú prezentované príklady jej použitia v praxi a predstavené laboratóriá AIDC Lab - RFID, teória a prax.

Nadšenci železníc si určite prídu na svoje v stánku Bezpečnosť na železnici, kde nájdete malé modely koľajových vozidiel a koľajníc a zoznámite sa s princípmi riadenia a zabezpečenia jazdy vlakov. Simulátory, ktoré sa využívajú pri vzdelávaní členov lodných posádok  si budete môcť vyskúšať v stánku - Lodné simulátory vo vzdelávaní.
S tým, čo všetko sa musí zabezpečiť, aby sa splnili vysoké štandardy z oblasti bezpečnostnej ochrany a prevádzkovej bezpečnosti civilného letectva vás oboznámia vedci v stánku - Lietajme bezpečne. Uvidíte tiež Ako sa stavia elektromobil od koncepčného návrhu po laboratórne merania prototypu.

Fungovanie lesných ekosystémov, diagnostiku lesných porastov termovíziou a náhľad do života hmyzu bude prezentovať Ústav ekológie lesa, SAV - Ekológia - votrelci, stres, fóbia.

Ako ovplyvňujú gény naše vnímanie chutí zistíte a vašu citlivosť vnímania základných chutí a pachov otestujete v stánku Slovenskej poľnohospodárskej univerzity - Genetická jedinečnosť vnímania chuti. Odborníci z SPU majú pre vás prichystanú aj prednášku týkajúcu sa jedinečnosti každého človeka a s tým spojených rizík a predurčení, k určitému spôsobu stravovania, športovému potenciálu a celkovému zdraviu človeka - Genetické predurčenie – mýtus, alebo realita.

Prototyp bio-telemetrického odevu - prezentuje inteligentné tričko so zabudovanými textilnými elektródami, elektronikou a vlastnou mobilnou aplikáciou, ktoré je určené na inovatívne snímanie, prenos, zaznamenanie a vyhodnotenie bioelektrického signálu vyvíjaného srdcovou aktivitou človeka. EKG tak prebieha v reálnom čase a nespôsobuje diskomfort pacienta, ako pri klasickom monitorovaní v ambulantnom prostredí.

Tajomstvá ľudského mozgu, jeho funkcie, štruktúry, bunky, ktoré ho tvoria a ako získavajú energiu na svoju činnosť, či ako medzi sebou komunikujú – to všetko odhalíte v stánku Cesty za poznaním tajomstiev mozgu. Prezentované budú aj neinvazívne možnosti výskumu mozgu (MRS/I, PET) aj použitie experimentálnych zvierat.

Množstvo ďalších skvelých prezentácií a živých diskusií s vedcami vás čaká v rámci 11. ročníka Európskej noci výskumníkov v Žiline.

Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska. Podujatie sa koná tiež pod záštitou  predsedu Žilinského samosprávneho kraja pána Juraja Blanára a Igora Chomu, primátora mesta Žilina.

Príďte sa inšpirovať svetom slovenských vedcov! Tešíme sa na vás.