Inšpirujte sa svetom vedcov - festivalová ponuka v Banskej Bystrici

Inšpirujte sa svetom vedcov - festivalová ponuka v Banskej Bystrici

V priestoroch obchodného centra Europa Shopping Centre uvidíte 24 vedeckých stánkov a prezentácií z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Technickej univerzity vo Zvolene, Žilinskej univerzity a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Okrem toho sa predstavia aj ďalšie inštitúcie a dokonca viaceré stredné odborné školy. V doobedných hodinách Vás v dvoch sálach Cinemax budú čakať vedecko-popularizačné prednášky na atraktívne témy. Slávnostné otvorenie podujatia v prítomnosti organizátorov a partnerov bude o 10:00. Programom na pódiu vás bude sprevádzať moderátor Richard Vrablec, čakajú vás vedomostné kvízy a súťaže, krátke diskusie s prezentujúcimi vedcami, ale uvidíte aj vystúpenie tanečných párov tanečnej školy Faber Dance School a populárneho youtubera - To je ten náš Matúš

Univerzita Matej Bela v Banskej Bystrici

Hlavný odborný partner  -  Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici bude v programe zastúpená 9 stánkami a 3 prednáškami. Vďaka nim sa dozviete napríklad aj to,  prečo je po Matejovi Belovi pomenovaná  univerzita, odborná cena, aj encyklopédia - Notitia Mathiae Belii (Vedomosti Mateja Bela alebo vedomosti o Matejovi Belovi?)
Odborníčka z Katedry psychológie vám zase priblíži stereotyp atraktivity v medziľudskej interakcii a dôsledky, aké môže mať  vo vzťahoch aj v širšej spoločnosti. Je pekné naozaj dobré? Atraktivita a jej moc. Trendy vývoja medzinárodných vzťahov v 21. storočí na príkladoch konania súčasných štátnych aktérov (štáty arabského polostrova, USA, Nemecko, Čína), úspešných spoločností (Google, Facebook, Tesla) a vizionárov (Elon Musk) predstaví  Mgr. Marek Lenč, PhD.z Katedry medzinárodných vzťahov a diplomacie. Trendy budúcnosti. Štáty, spoločnosti a ľudia, ktorí menia svet, ako ho poznáme dnes.
Katedra telesnej výchovy a športu  vám už tradične umožní vyskúšať si cvičenie na tréningových pomôckach, ktoré používajú profesionálni športovci, napríklad hokejisti kanadskoamerickej Národnej hokejovej ligy (NHL), či naši a zahraniční špičkoví futbalisti. Vďaka Katedre matematiky objavíte, že “kráľovná vied” nás sprevádza vo všetkých oblastiach bežného života, napr. v zákonitostiach prírodných javov, či pri cestovaní dopravou. S odborníkmi na bezpečnosť a medzinárodné vzťahy z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov sa budete môcť  pokúsiť zastaviť hrozbu teroristického útoku a dozviete sa, ako veda pomáha pri odvrátení takejto hrozby.

Vedecké stánky UMB:
Priblíž sa športovým hviezdam, Zaujímavá ekonómia, Tlmočnícka kabína, Odhaľme tajomstvá kráľovnej vied, Vedou proti terorizmu, Transformácie zemskej kôry, Geograf sa nikdy nestratí, Zaznamenaj pohyb - kresliace mechanizmy, Odhaľ tajomstvá magickej chémie,

Technická univerzita vo Zvolene

Technická univerzita vo Zvolene si pripravila špecifickú prezentáciu, v stánku aj formou prednášky, kde sa bude venovať  tradičnej forme ovocinárstva na Slovensku. Uvidíte výstavu starých odrôd jabloní a hrušiek, dozviete sa viac o ich význame, ohrození a ochrane.

Návrat starých odrôd a Ovocné stromy v krajine a záujem o záchranu starých odrôd

Slovenská poľnohospodárska univerzita

Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre prichádza s atraktívnou témou prednášky -  predstaviť kľukatú cestu spermií k vajíčku a ich význam pri vzniku nového života, venovať sa bude aj problematike znižujúcej sa plodnosti u mužov, jej príčinám, ako aj možnostiam jej zachovania - Spermie – Olympijskí plavci v kríze
V dvoch vedeckých stánkoch budete môcť spoznávať, ochutnávať a hodnotiť kvalitu surovín vhodných na výrobu -  chcleba, piva, vína, čajov, čokolád, či medu  - Veda na zjedenie,  a tiež bližšie sa pozrieť na fungovanie ľudského tela cez rôzne preparáty orgánov, tkanív a buniek - Veda v našom tele.

Žilinská univerzita v Žiline
predvedie základné prvky z odboru automatizácie, ktoré sa nachádzajú v rôznych zariadeniach okolo nás - Automatizácia v praxi

Stánok PRIBINA bližšie rozoberie fyziku a chémiu na cestách, najmä v sychravých mesiacoch - Cesta tak trochu inak!, kde sa  sa dozvedia nielen o veciach bezpečných, ale aj o soli, tak trochu inak.
Slovenské elektrárne a. s. ponúknu zaujímavosti z najmodernejšieho infocentra o energii a prevedú vás jej evolúciou od veľkého tresku až po blízku budúcnosť - Energoland Mochovce.
Štátna ochrana prírody SR ponúkne rozoznávanie chránených druhov rastlín a živočíchov, vrátane domácich druhov, ale budú prezentované ukážky neživých exemplárov a výrobkov z nich – najmä suveníry, ktoré si ľudia privážajú z dovoleniek -  Pozor na suveníry z dovolenky!
Centrum vedecko-technických informácií SR - Školské výpočtové stredisko Banská Bystrica bude prezentovať didaktické a učebné pomôcky, geografické skladačky, hlavolamy a rébusy, vytvorené za pomoci 3D tlače a CNC nástrojov - Farebný 3D svet

O tom, že aj stredné odborné školy  sa venujú zaujímavým výskumom a vedeckým témam vás presvedčia stánky ako: Simulátor prevrátenia vozidla s prezentáciou prvkov pasívnej a aktívnej bezpečnosti vo vozidle. A Obnoviteľné zdroje energie v doprave, kde uvidíte autíčko na vodíkový pohon, hybridný pohon s diaľkovým ovládaním, mini solárny panel aj mini veternú turbínu. Prírodnú kozmetiku z našej školskej záhrady prinesie chemický krúžok Kremík z Badína. Čakajú vás - voňavé mydielka, balzamy na pery, šumivé bomby do kúpeľa či vonné vosky. Uvidíte tiež ako sa získavajú esenciálne oleje z rastlín destiláciou vodnou parou a mnoho ďalších zaujímavostí.

Jazykovedný ústav Ľ. Štúra, Slovenskej akadémie vied bude prezentovať Slovenský národný korpus a ukážky písanej aj hovorenej (štandardnej i nárečovej) podoby slovenčiny, ako aj prekladov do rôznych jazykov - Vytvorené z jazyka a reči.

Malebnú banícku obec Špania Dolina a jej tajomstvá, či spôsob vyučovania v minulosti vám priblížia zástupcovia špeciálnej Historickej školy v prednáške – Hurá do školy!

Okrem toho nájdete v ponuke festivalu ďalšie skvelé stánky a odborníkov, s ktorými budete môcť osobne prediskutovať množstvo vedeckých tém, rozšíriť svoje vedomosti a obzory, no predovšetkým inšpirovať sa zaujímavým svetom našich vedcov!
Tešíme sa na vás!

Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska. Podujatie sa koná tiež pod záštitou  primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.

Nad podujatím prevzal záštitu prezident Slovenskej republiky pán Andrej Kiska. Podujatie sa koná tiež pod záštitou  primátora mesta Banská Bystrica Jána Noska.