Farebná chémia v Košiciach - rozlúštite signály farieb

Farebná chémia v Košiciach - rozlúštite signály farieb

Košická Noc výskumníkov býva programovo mimoriadne bohatá. Keďže sa na nej prezentujú štyri významné univerzity z východného Slovenska, viacero výskumných ústavov SAV, ale aj niekoľko firiem, občianskych združení a stredných škôl, počet vedeckých stánkov sa pomaličky šplhá k stovke. Inak tomu nebude ani tento rok. Postupne vás budeme pozývať na niekoľko zaujímavých prezentácií z tejto širokej ponuky.
Ako prvú vám dávame do pozornosti prezentáciu Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, ktorú pod názvom Farebná chémia pripravili vedci z Katedry chémieÚstavu chemických vied.
Pre chemikov bývajú signálom, že sa "niečo deje” väčšinou farebné zmeny, či už sú to zmeny pH alebo vznik produktov počas chemických reakcií. A práve na  túto tému vám vedci predvedú rôzne demonštračné, vizuálne pôsobivé pokusy, do realizácie ktorých sa budete môcť aj sami zapojiť.
Výraznou tvárou tohto vedeckého tímu v rámci Noci výskumníkov je už druhý rok RNDr. Ján Elečko, PhD., ktorého budete môcť osobne stretnúť a dozvedieť sa viac o jeho zanietenej práci na Katedre chémie.
Nám zatiaľ stihol prezradiť, ktoré sú jeho vedecké „srdcovky“. Inšpirujte sa aj vy svetom našich vedcov!

  • Kto je Váš obľúbený vynálezca a prečo? 
    Nikola Tesla. Človek mimoriadneho intelektu, geniálny vynálezca, napriek tomu skromný. Vizionár, ktorý predbehol svoju dobu.
  • Ktorý je Váš obľúbený vynález a prečo? 
    Fotografia, pretože aj vďaka nej si vieme uchovať spomienky na dôležité životné okamihy.
  • Kto a ako Vás v živote motivoval, aby ste sa venovali vede a výskumu?
    Prišlo to samo, keďže pochádzam z rodiny vedcov/učiteľov. Odmalička mi učarovalo chemické laboratórium, a tak bolo jasné, ktorým smerom sa budú moje kroky uberať.