Absencia parazitov v čreve môže byť problém

Absencia parazitov v čreve môže byť problém

Geneton s.r.o. je  dlhoročným partnerom Noci výskumníkov. Spoločnosť vykonáva prípravu a následnú analýzu DNA vzoriek na najmodernejších zariadeniach v jednom z najlepšie vybavených laboratórií na Slovensku.

Vo V-klube v Bratislave vás vedec z Genetonu Ján Radvánszky, PhD. zasvätí do tajov črevnej mikroflóry, ktorá dokáže ovplyvniť náš mozog i náladu. Zistíte tiež, že za niektorými našimi chorobami stojí absencia črevných parazitov.

Ak sa však, rovnako ako my už neviete dočkať osobného stretnutia s týmto inšpiratívnym  odborníkom, neváhajte a prečítajte si zatiaľ odpovede na otázky v našom festivalovom dotazníku.

RNDr. Ján Radvánszky, PhD., vedecký pracovník/molekulárny genetik, Geneton

  • Čo sa Vám na podujatí Noc výskumníkov páči?
    Páči sa mi, že ponúka možnosť ľudom dozvedieť sa viac o vedeckých pracovníkoch. O tom, čo robia a na čo míňajú verejné finančné zdroje. A platí to aj opačne, vedcom zase umožňuje povedať a ukázať ľudom, čomu sa venujú a ako pracujú. A čo všetko, hoci aj v každodennom živote, je výsledkom napríklad ich práce.   
  • Mali ste v škole obľúbený predmet? Ktorý to bol a prečo?
    Biológia a dejepis. Ťažko povedať, prečo. Mal som tieto predmety rád odkedy sa pamätám. Možno preto, lebo biológia hovorí o tom, ako funguje náš organizmus. Čo,  prečo a ako sa deje v našom tele. Dejepis zase preto, lebo nám hovorí o tom, ako funguje ľudstvo, ako spoločnosť. Čo, prečo a ako sa dialo a aj deje v ľudských spoločenstvách. Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, podľa mňa sa tieto predmety stretávajú v mnohých bodoch.  
  • Aký vedecký vynález alebo inováciu najčastejšie používate?
    Aj keď som biológ, moja odpoveď je jednoznačne počítač a internet. Bez nich by sa moja práca robila veľmi ťažko. Ak by sa vôbec dala robiť.