VEDA DETSKÝMI OČAMI

VEDA DETSKÝMI OČAMI

V sobotu, 9. júla od 9:00 – 14:00 na námestí Milana Rastislava Štefánika v Bratislave Vás čaká bohatý zábavno-náučný program pre rodiny s deťmi plný divadla, vedeckých experimentov a interaktívnych atrakcií! Vstup je voľný, tak neváhajte a príďte si užiť letnú atmosféru a poriadnu vedeckú zábavu!

Program:

9:30 - Vynález (Automatický rozveseľovač), Divadlo Zanzara  

Rozprávkový príbeh o slávnom vynálezcovi a jeho prevratných vynálezoch, s ktorými zažíva neskutočné príhody. Stretnutie s vílou, ježibabou, strašidlom a drakom sú plné dobrodružstiev, v ktorých musí prejaviť svoju pohotovosť a um. Celý príbeh je pretkaný výborným humorom a hudbou! 
Účinkujú: Martina Michalcová, Pavol Peschl ml.     
Dĺžka trvania: 70 min.

Divadlo fyziky ÚDiF z Brna

11:00, 13:00 – vystúpenia na pódiu:
Fyzikálne hry s vodou (Fyzikov vodný svet / Vodné pokusy)           
Voda je fascinujúca. Nielen, že by sme bez nej nemohli žiť, ale je plná prekvapení a krásnych efektov. Poďte sa zabaviť krásnymi fyzikálnymi experimentmi, ktoré vás nadchnú, do ktorých vás zapojíme a nad ktorými s nami budete premýšľať, ako vlastne fungujú.

 
9:00 – 14:00 - aktivity v stánkoch:
Výroba vodných rakiet
Raketa na vodu? Prečo nie! Vyrobte si s nami svoju vlastnú a vyskúšajte, kam doletí. Ak vám bude teplo, vaša raketa na vodný pohon vás možno aj príjemne schladí. J

Vodné hry (alebo Experimenty s vodou nielen na doma)
Príďte sa inšpirovať pokusmi s vodou na doma i na premýšľanie. Ako si vyrobiť lávovú lampu? Ako nafúknuť balónik vodnou parou? Čo sa stane s ľadom, keď ho osolíme? Čaká vás veľké množstvo pokusov s vodou, ktoré zvládnete sami doma. A ako bonus vám ukážeme pár fascinujúcich experimentov, ktoré doma sami vyskúšať nemôžete.

Chôdza po vode
Zahrajte sa na kúzelníka a prebehnite sa po vode! Voda so škrobom robí divy.

Vedecký brloh z Košíc

Účinkujú:
RNDr. Mária Zentková,CSc., Ústav experimentálnej fyziky SAV
RNDr., PhD.  Vavra, Martin,  Ústav experimentálnej fyziky SAV
Mgr. Michal Figura, Kúzelná fyzika
Lívia Ridillová, Prešovská univerzita


12:00, 13:30 -  vystúpenia na pódiu              
9:00 – 14:00 - aktivity v stánkoch   

Kúzelná fyzika 
       
Vystúpenie zamerané na fyzikálne experimenty s nečakaným dejom alebo výsledkom experimentu,  ktorý na mladšieho diváka pôsobia dojmom kúzla. Medzi experimenty s vodou patria prelievacie hodiny, Heronova fontána, vír vo fľaši, newtonovská kvapalina a medzi experimenty bez vody patria gyroskopy.

Nie je voda ako voda          
Chemické experimenty, v ktorých si  ukážeme , ako ľahko môže voda pri preliatí do druhej nádobky zmeniť farbu. Zoznámime sa s hmotou, ktorá je raz kvapalná a tečie nám pomedzi prsty a inokedy sa správa ako tuhá látka. Táto časť zaujme nielen tých najmenších, ale aj starších. Každý si bude môcť urobiť a pohrať s vlastným farebným „sliziakom“. V  malom akváriu plnom vody si urobíme pravú chemickú záhradku,v ktorej „nasadíme“ kryštáliky rôznych farieb. A  nakoniec uvidíme, či je možné spozorovať aj blýskanie pod vodou.
Okrem toho si deti budú môcť v stánku vyfarbiť strip Vedeckého brlohu a vyrobiť si jednoduchú vedeckú hračku.

Sprievodné podujatie 7. Európskeho summitu regiónov a miest bude prebiehať na nábreží Dunaja a na námestí Milana Rastislava Štefánika v bratislavskej Eurovei pod názvom „DANUBE UP“.  Počas dvoch dní (8 – 9. 7.2016) ponúkne bohatý kultúrny program, vedecko-populárne diskusie, prezentácie inovatívnych riečnych projektov a startupov, ale aj turistické atrakcie s tematikou vody a inovácie v oblasti vody a ochrany vôd.
Viac informácií.