Žilinská Noc výskumníkov aj s folklórom od Stavbára

Žilinská Noc výskumníkov aj s folklórom od Stavbára

Podujatie bude prebiehať od 9:00 do 21:00 hod. v priestoroch nákupného centra Aupark Shopping Center pod záštitou primátora mesta Žilina Igora Chomu, predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára a rektorky Žilinskej univerzity v Žiline Tatiany Čorejovej. 

Oficiálne otvorenie Festivalu vedy sa uskutoční o 10:00 hod. v prítomnosti pozvaných hostí - zástupcov mesta Žilina, Žilinského samosprávneho kraja, a tiež odborných partnerov festivalu zo Žilinskej univerzity v Žiline, a riaditeľa Aupark Shopping Centra. 

Tento rok sa festival vedy ponesie v duchu motta „VEDA JE BUDÚCNOSŤ SLOVENSKA“ a návštevníci si budú môcť pozrieť vzrušujúce ukážky vedeckých činností a objavov v 27 stánkoch. Nepochybne k nim budú patriť roboty v animovanom prostredí, prehliadka robotických aplikácií využívaných pri výučbe, elektrická motokára či elektromobily. Zahrať sa s inteligentnými robotmi Vám umožní robotická súťaž First Lego League. 

Naučte sa s nami cudzí jazyk, rozhýbte svoje kosti tancom a vytvorte vlastný model mozgu. Odhaľte kde všade okolo nás sa využívajú prvky automatizácie a zažite ako vyzerá virtuálny svet pomocou 3D skenera. 

Každý hasič, potápač, chemik i lezec musí mať poriadnu zásahovú výstroj! To ako vyzerá špeciálna výstroj a hasičský zásah, či ako správne poskytnúť prvú zdravotnú pomoc Vám ukážu priamo profesionáli. 

Lietadlo ako skener, rola moderátora na vlastnej koži, fungovanie železníc, simulácie dopravy, ako sa postarať o svoje oblečenie, a rozpoznať škodlivé látky v oblečení. To všetko a mnoho ďalších nových objavov Vás čaká na festivale vedy Európska Noc výskumníkov 2015 v Žiline. 

Celodenná prehliadka najnovších výsledkov slovenskej vedy a výskumu bude doplnená sprievodným programom na pódiu, prednáškami, zábavnými vedeckými kvízmi a súťažami. Prednášky Vám predstavia humanoidného robota, objasnia čo majú spoločné hojdačka a most, a poradia Vám, ako sa dostať na študijný a výskumný pobyt v zahraničí. 

Príďte objaviť budúcnosť prostredníctvom vedy! 

Prečítajte si rozhovor s Marcelou Maľovaníkovou z Výskumného ústavu textilnej chémie -  CHEMITEX, spol. s r.o., v Žiline,

ktorý bude mať na festivale prezentáciu: Škodlivé látky v odevoch