Košická Noc výskumníkov sa vydá na výlet do jadra bunky

Košická Noc výskumníkov sa vydá na výlet do jadra bunky

Košická Noc výskumníkov bude prebiehať od 9:00 hod. do 21:00 hod. v priestoroch nákupného centra Atrium Optima pod záštitou primátora mesta Košice Richarda Rašiho a predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu.

Oficiálne otvorenie Festivalu vedy sa uskutoční o 10:00 hod. v prítomnosti zástupcov odborných partnerov festivalu z Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Prešovskej univerzity a Slovenskej akadémie vied.

Keďže festival sa tento rok ponesie v duchu motta „Veda je budúcnosť“, o vzrušujúce témy a ukážky vedeckých činností v 44 stánkoch nebude núdza.

Návštevníci budú mať možnosť otestovať si svoje pohybové schopnosti, ako aj pamäť, pozornosť a reakčný čas. Predstavený bude svet genetiky a chromozómových porúch a odhalené budú tajomstvá nervového systému.

Pripravená bude aj cesta do minulosti, na ktorej spoznáte život v praveku. Čaká vás aj pozorovanie slnečnej fotosféry a chromosféry pomocou ďalekohľadov, či informácie o kozmickom počasí a experimentoch z Košíc, ktoré sa dostali do vesmíru.

Súčasťou podujatia budú aj ukážky a súťaže robotov. Vystavené budú zaujímavé exponáty ako pozemný 3D laserový skener alebo auto na vodíkový pohon.

Popoludňajšia programová ponuka popularizačných prednášok v kinosále Cinemax bude taktiež plná atraktívnych tém. Od výletu do jadra bunky, cez parazity v nás, najnovší výskum planéty Mars, budúcnosť smartelektroniky, predstavenie hi-tech laserov až po manipuláciu s mikroskopickými časticami prstami, hlasom, pohľadom, gestami a myšlienkami.

Kompletný program Noci výskumníkov v Košiciach nájdete na stránke: http://www.nocvyskumnikov.sk/program/mesto-kosice.html

Ak chcete vidieť, ako veci fungujú na vlastné oči, príďte na Noc Výskumníkov a staňte sa súčasťou dobrodružného sveta vedy!