Pozývame Vás na festival Pohoda!

Pozývame Vás na festival Pohoda!

Spoluorganizátor nášho projektu Veda v osade, Equity, o.z. prispeje do festivalovej mozaiky diskusiou - Štyri pohľady, na tému výchovy a vzdelávania „ne-mainstreamových“ detí a mládeže. Okrem toho uvedie aj predstavenie Divadla z chatrče.


V piatok, 11. júla na Pohode predstaví očianske združenie Equity svoju činnosť a aktivity s rómskymi komunitami.
ŠTYRI POHĽADY
- diskusia na tému výchovy a vzdelávania „ne-mainstreamových“ detí a mládeže začne o 15.00 a hosťkami Lýdie Šuchovej z Equity, o.z. budú štyri obdivuhodné ženy, ktoré sa pozrú na otázku férovosti vzdelávania, každá zo svojho uhla pohľadu.
Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová je autorkou viacerých správ zameraných na podmienky vzdelávania rôznych skupín detí a mládeže. Svojimi zisteniami v správach vyvolala prudkú nevôľu štátnej moci, ktorá sa dlhodobo odmieta zaoberať identifikovanými porušeniami práv detí.
Slávka Mačáková ako riaditeľka mimovládnej organizácie ETP Slovensko dlhodobo realizuje aktivity v rómskych osadách. Za dosiahnuté výsledky bolo ETP pozitívne hodnotené na národnej aj medzinárodnej úrovni. Od jesene na Slovensku pilotne testuje Feuersteinovu metódu prípravy rómskych detí do školy.
Komunitná pracovníčka Irma Horváthová pochádza z osady, no dosiahla stredoškolské vzdelanie a teraz sa už niekoľko rokov venuje rómskym deťom v komunitnom centre. Založila a vedie Divadlo z chatrče, ktorému sama píše aj režíruje divadelné scénky hovoriace o neľahkom živote Rómov v osade. Za svoju prácu získala ocenenie Gypsy Spirit.
Riaditeľka Základnej školy v Muránskej Dlhej Lúke Monika Podolinská spoločne so starostom bojovala za pridelenie novej kontajnerovej školy, ktorá by deťom poskytla väčší priestor. Z dôvodu vhodnosti pozemku však bolo nevyhnutné, aby sa nová škola posunula z centra obce na jej kraj, smerom k osade. A tak musela hľadať odpoveď na otázku, či nová škola prinesie deťom viac pozitív alebo negatív.
Viac informácií o diskusii nájdete TU


O 13.00 si nenechajte ujsť úžasné predstavenie Divadla z chatrče z Moldavy nad Bodvou  a koncert Chalanov z chatrče. Pod vedením komunitnej pracovníčky Irmy Horváthovej hrajú miestne deti a mladí ľudia scénky o živote chudobných a odstrčených Rómov, teda o živote ich vlastnom. Hrajú a spievajú bez kulís a kostýmov avšak v troch jazykoch (rómskom, maďarskom a slovenskom) a predovšetkým z hĺbky svojho srdca.
Chalanov z chatrče uvedie líder skupiny Para Matúš Vallo. Ich trojhlasný spev sprevádzaný španielskymi gitarami preniká poslucháčom úplne pod kožu, rozprúdi v nich krv strhujúcimi cigánskymi rytmami a vyvolá smútok a nostalgiu clivými cigánskymi žalmami.
Viac o predstavení nájdete TU

www.equity.eu.sk

www.pohodafestival.sk