Space Rocks! And finding signs of life on other planets!
- Téma: Vesmír
- Miesto konania: Stará tržnica
- Prednášajúci:John Holt, Research Engineer, Space Department of Physics and Astronomy, University of Leicester
- Dátum a čas začiatku: 28. 09. 2018 17:00
Informácie
Obsah prednášky:
Ak bol rok 1969 rokom "Jedného malého kroku ", potom rok 1972 bol našim posledným krokom na Mesiaci, čo znamenalo koniec ľudského prieskumu na mimozemskom planetárnom povrchu. O 50 rokov neskôr a s veľkým skokom vpred v odpaľovacích technológiách v kombinácii s verejnou túžbou „natiahnuť si nohy“, sa cestovanie na Mesiac (prípadne na Mars) znova priblížilo o pár krokov bližšie; vytvárajúc nespočetné množstvo príležitostí pre mladých vedcov, inžinierov a technikov v Európe. Na Univerzite v Leicesteri John Holt spolupracuje s Vesmírnou agentúrou Spojeného kráľovstva a Astronautským tréningovým centrom Európskej vesmírnej agentúry aby vyvinul nové technológie, ktoré by umožnili návrat na mesiac, a na cestu na Mars. Objavovanie iných svetov sa často označuje ako cesta dláždená horninami a svetové vesmírne agentúry navrhli niektoré z najsofistikovanejších robotických technológií, ktoré sa zaoberajú touto snahou. Zberanie vnútra skál na inej planéte a vrátenie týchto vzoriek na Zem je jedným zo svätých grálov vo vesmírnom výskume. To však prináša mnoho výziev: náklady, hmotnosť vedeckého zariadenia, riziko a energiu. Riešenie vyžaduje vynaliezavosť a inžinierske schopnosti! John Holt je jedným z vedúcich vedcov v oblasti, ktorá prichádza s novým riešením: Malý planétový lineárny impulzný nástroj (SPLIT), ktorý robí presne to, ako sa píše na obale. Rozbije skalu a otvorí ju ako knihu a tak poskytuje vedcom príležitosť "čítať" staré geologické tajomstvá. V oblasti astrobiológie je pri hľadaní života na inej planéte nesmierne kľúčové dostať na svetlo skrytý, nedotknutý materiál, ktorý nevidel svetlo dňa miliardy rokov.
Ale ako zaobchádzať s takou drahocennou a potenciálne patogénnou vzorkou, keď sa vráti na Zem? Ako ju udržiavať úplne izolovanú a analyzovať súčasne? Dvojitý izolátor steny (DWI) je ďalšou novou technológiou vyvinutou na univerzite v Leicester, ktorá môže byť riešením pre túto výzvu. Aby sa človek mohol posunúť dopredu, musí sa učiť z minulosti a preto John bude mať so sebou repliku geologického ľahkého kladivka NASA používaného počas misií Apollo 11 a 12. Ale ak chcete už teraz vidieť, ako také kladivko vyzerá, pozrite sa sem: https://www2.le.ac.uk/news/blog/2018-archive/august/future-astronauts-experience-exploring-new-worlds "
Profil prednášajúceho:
John Holt je výskumný inžinier vo Vesmírnom výskumnom centre Univerzity v Leicesteri. Pôsobí ako vedúci výskumník nového geotechnického zariadenia SPLIT (Small Planetary Linear Impulse Tool), ktoré je vyvíjané pre návrat vzoriek z Marsu (Mars Sample Return). John má 20 ročné skúsenosti s navrhovaním vesmírnych systémov, projektovým manažmentuom a vývojom nástrojov pre planetárne a orbitálne aplikácie vesmírnych misií ESA a NASA.