VEDA V CENTRE: Roboty v službách prieskumu Slnečnej sústavy
Pozývame vás do Letného špeciálu vedeckej kaviarne, kde budeme diskutovať o prieskume slnečnej sústavy prostredníctvom špičkových technologických robotických systémov.
Vo štvrtok 27. júla 2017 o 17.00 hod. bude naším hosťom úspešný mladý slovenský vedec, matematik a robotik, Ing. Michal Smíšek, PhD., z Nemeckej vesmírnej agentúry (DLR). Oblasťou jeho vedeckého záujmu je vývoj robotických systémov pre prieskum planetárnych povrchov a iných človeku ťažko dostupných lokalít, ako dno oceánov a planetárny povrch. V súčasnosti sa venuje výskumu robotických senzorov, čiže technologických komponentov, ktorými robot vníma svoje okolie. Vedeckú kaviareň navštívi tesne po návrate zo simulovanej lunárnej misie na sopke Etna na Sicílii v rámci projektu ROBEX, ktorý je demonštráciou pripravenosti európskych robotických systémov. Letný špeciál júlovej Vedy v CENTRE v Bratislave je zároveň aj jedným zo sprievodných podujatí v rámci Európskej Noci výskumníkov 2017.
Hostia: Ing. Michal Smíšek, PhD., z Nemeckej vesmírnej agentúry (DLR)
Termín: 27. júl 2017, 17:00
Miesto podujatia: budova CVTI SR, Lamačská cesta 8/A, Bratislava, konferenčná sála 2. posch
Obsah: Už od nepamäti si ľudia kladú základné existenčné otázky: kto sme, odkiaľ pochádzame a kam smerujeme? V súčasnosti sa náš záujem o porozumenie pôvodu, stavu a budúcnosti života upriamuje okrem iného aj na prieskum našej slnečnej sústavy. Technologická disciplína, ktorá môže v tejto oblasti priniesť mnoho poznatkov je robotika. Na jednej strane, mobilné robotické systémy sú viac kontaktné ako teleskopické skúmanie objektov na diaľku, pomocou optických prístrojov, a na druhej strane sú robotické misie menej nákladné a riskantné ako astronautické misie s ľudskou posádkou. Budeme hovoriť o tom, aká architektúra je pre robota najvhodnejšia a aké typy mobilných robotov rozlišujeme, vzhľadom na spôsob pohybu. Dozvieme sa niečo aj o histórii robotických planetárnych misií, súčasných riešeniach, ako aj o misiách budúcnosti.