„Najradšej mám to nadšenie, ktoré je vidieť tak u návštevníkov, ako aj u vedcov,“ vraví Daniel Straka
Na čele hlavného organizátora festivalu vedy stojí po krátkej pauze opäť a ako člen tímu SOVVA, o. z. bol aj pri samotnom vzniku Noci výskumníkov na Slovensku v roku 2007. Daniel Straka sa viac ako dekádu podieľal (či už priamo alebo ako spolupracovník) na príprave festivalu, ktorý sa za tú dobu vyprofiloval na najväčšie vedecko-popularizačné podujatie na Slovensku. Ako ho teda vidí človek, ktorý s ním profesionálne dozrieval a rástol? A ako blízko má k vede človek, ktorý ju pomáha popularizovať?
- Čo sa Vám na podujatí Noc výskumníkov páči?
Ako návštevník som sa zúčastnil už prvej Noci výskumníkov v roku 2007 a fascinuje ma, kam sa podujatie dokázalo posunúť za 11 rokov. Od malej akcie v jednom nákupnom centre až po skutočnú oslavu vedy v piatich mestách s viac ako tisíckou vedcov a desiatkami tisíc návštevníkov. Najradšej však mám to nadšenie, ktoré je vidieť tak u návštevníkov, ako aj u vedcov. Tí sú schopní a ochotní celý deň ľuďom ukazovať čomu sa venujú a ako to môže ovplyvňovať ich životy. - Mali ste v škole obľúbený predmet? Ktorý to bol a prečo?
Na základnej škole to bola matematika a fyzika. Na konci strednej sa to úplne otočilo a získala si ma história, ktorú som nakoniec aj vyštudoval. Bude to znieť paradoxne, matematiku a fyziku som mal rád pre ich jednoznačnosť a históriu pre príbehy. Navyše všetky tri nám vedia povedať veľa o našom svete – používať viac exaktnosti a viac sa poučiť z minulosti. - Aký vedecký vynález alebo inováciu najčastejšie používate?
Z tých starších najviac koleso. Z tých stredne starých knihy. V tomto som konzervatívny a stále si kupujem tlačené knihy. Proste potrebujem knihu držať v rukách a cítiť je vôňu. Z tých najnovších mobilný telefón.